Bugün - 26 Ocak 2015 Pazartesi
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künyemiz
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.beykoztr.net Logo
Siyaset
Gündem
Yaşam
Sağlık
Spor
Eğitim
Turizm
Kültür Sanat
Yeraltı Edb.
Ekonomi
Diğer »
-
İstanbul 12°C
Haber Detayları

Beykoz'da bir ilk!

Jeofizik Mühendisi olan ve ülkenin birçok yerinde tünel, baraj ve yol inşaatlarında çalışan Celal Kocaman, emekli olduktan sonra da bazı şantiyelerde...

Yaşam Haberi - 24 Aralık 2013 Salı - 19:43
Jeofizik Mühendisi olan ve ülkenin birçok yerinde tünel, baraj ve yol inşaatlarında çalışan Celal Kocaman, emekli olduktan sonra da bazı şantiyelerde...
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

İzlediği bir belgeselde gördüğü proje sayesinde % 100 organik solucan gübresi üretmeye karar veren Jeofizik Mühendisi Celal Kocaman, solucan gübresinin çok faydalı ve doğal bir gübre olduğunu söyledi. Solucanların kendi ağırlıkları kadar yiyecek tükettiklerini, bunun büyük bir kısmını da gübre olarak dışarı attıklarını anlatan Kocaman, bu gübrenin bitkilerin hasat süresini 30 gün kadar kısalttığını ve verimi en az % 20 oranında arttırdığını vurguladı.

Günümüzde doğanın gittikçe kirlendiğinin ve yaşanmaz bir hal aldığının altını çizen Kocaman, kimyasal gübrelerle bu sürece katkıda bulunulmaması gerektiğinin altını çizdi. Organik gübre kullanarak yaşanılabilir bir doğa yaratılması yönünde adımların atılması gerektiğini belirten Kocaman, belediyelerin de bu sürece katkı sağlaması yönünde beklentilerinin olduğunu söyledi. Solucan gübresinin kokusu olmadığını belirten Kocaman, gübre içeriğinde bitkinin gelişimi için gereken bütün enzimler, toprak antibiyotikleri, vitaminler ve büyüme hormonları olduğu bilgisini kaydetti. Hastalık yapıcı maddeler, parazit yumurtaları barındırmadığının altını çizen Kocaman, solucanların yüzeyinde bulunan ‘sölom’ sıvısının mikropları öldürdüğü bilgisini aktardı. Solucanların bakımının da kolay olduğunu sözlerine ekleyen Kocaman, solucanların en çok çay ve muzu sevdiğini, narenciye ve soğan gibi içinde asit bulunan besinleri ise sevmediğini ifade etti.

Her şey belgeselle başladı

Jeofizik Mühendisi olan ve ülkenin birçok yerinde tünel, baraj ve yol inşaatlarında çalışan Celal Kocaman, emekli olduktan sonra da bazı şantiyelerde çalışmaya devam ettiğini söyledi. Doğuş Enerji’nin yapmakta olduğu Artvin Barajı’nda yol ve köprüler şefi olarak çalıştığını söyleyen Kocaman, solucan gübresi üretmeye başlama hikayesini şöyle anlattı; “Emekli olduktan sonra biraz dinlenmeye karar verdim. Bahçede organik şeylerle ilgilenmeye başladım. Belgesel izlerken San Francisco Belediyesi’nin kanalizasyon atıklarından kurtulmak için geliştirdikleri bir projeye denk geldim. Şehrin kanalizasyonları bir merkezde toplanıyor ve yabancı maddeleri ayıklandıktan sonra büyük tavalar halinde solucanlara yem olarak veriliyordu. Önce şaşırdım, sonrasında ise solucanların bu atıkları yiyip kendilerine besin yaptığını sonrasında ise dışkıladıklarını gördüm. Belgeseli izledikten sonra değişik kaynaklardan da solucan gübresini araştırmaya başladım. Solucanların dışkıladığı gübrenin, koyun veya kuşların gübresinden daha faydalı ve doğal olduğu bilgisine ulaştım. Bu gübre, mikrop taşımıyor, yabancı ot tohumu da barındırmıyor. Diğer gübrelere göre de bitkilerin daha kolay emebileceği formda. Henüz bizzat deneme fırsatım olmadı ama araştırmalarımda gördüğüm kadarıyla hasat süresini 20-30 gün kadar kısaltıyor. Verim artışı da % 20 veya % 30 oranında. Araştırma yaparken solucan gübresi işini İstanbul’da yapmakta olan Burçin Hanım adlı bir meslektaşım olduğunu öğrendim ve kendisine ulaştım. İşim nedeniyle kendisiyle yüz yüze görüşme imkanı bulamamıştım ancak telefonda bana çok yardımcı oldu” dedi.

Solucanlar doğanın dengesi

Bahçe solucanlarının aynı verimliliği sağlamadığını belirten Kocaman, Kuzey Kaliforniya solucanlarının gübre için ideal olduğunu söyledi. İlk denemesini bahçe solucanlarıyla yapan Kocaman bu deneyiminde başarısız olmasına rağmen yılmayarak olumsuz sonuçlanmasının nedenlerini araştırdığını ifade etti. Solucanların organik atıklarla beslendiğini vurgulayan Kocaman solucanların bakımı ve faydaları konusunda şu bilgileri kaydetti; “Solucanlar suyu fazla sevmiyor, bu yüzden beslenildikleri kabın altına delikler açmak gerekiyor.  Solucanlara yem almak için para da harcanmıyor, evdeki atıkları vermeniz yeterli. Organik besinlerin iyice parçalanmış bir halde verilmesi şart. Kurumuş ve beklemiş olan hayvansal gübreler de solucanlara yem olarak verilebilir. Muz kabuğu, havuç, patates atıklarının yanında çay ve kahveyi çok seviyorlar. Asitli bir yapıya sahip olduğundan olsa gerek narenciye atıklarını yani portakal, limon, mandalina, greyfurt gibi besinleri ve soğanı pek sevmiyorlar. Mürekkebin az olduğu fazla işlenmemiş olan kağıtları veya koli parçalarını da biraz suda beklettikten sonra solucanlara, yiyecek olarak verebilirsiniz”.

Organik gübre teşvik edilmeli

Elde edilen gübre sayesinde hasat süresinin kısaldığını ve verimin arttığını belirten Kocaman, solucan gübresinin toprağı öldürmediğini aksine beslediğini söyledi. Kocaman sözlerini şöyle sürdürdü; “Toprağın içinde dolaşan solucanlar, yüzeylerinde bulunan ‘sölom’ adı verilen sıvı sayesinde mikropları kırıyor. Çok dolaştığı için de toprağın havalanmasını sağlıyor. Bahçede ne kadar solucan varsa bitki için o kadar iyi. Tüm bunlara rağmen neden kimyasal gübre kullandığımızı merak edip onu da araştırdım. Amerika, İsrail, Rusya başta olmak üzere pek çok ülkede solucan gübresinin yıllardır kullanıldığını duyunca daha çok şaşırdım. Oysaki biz kimyasal gübreyi dışarıdan almak için milyarlarca dolar harcıyoruz. Kimyasal gübreler ilk anda bir verim artışı sağlasa bile daha sonra toprağa zarar verdiği için bu sefer toprağı iyileştirmek adına tekrar gübre almak zorunda kalıyoruz. Solucan gübresinin yaygınlaşması Türkiye’deki yapılan tarımda verimin artması için de çok iyi olacaktır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın organik gübreyi teşvik etmesi gerekiyor. Doğanın dengesi ve topraklar için solucanlar çok önemli. Tarımla iç içe olan insanlara solucan gübresi kullanmalarını, en azından denemelerini tavsiye ediyorum”.

Herkes, evinin bir köşesinde solucan gübresi üretebilir

Türkiye’de bu işi yapan birkaç tane firma olduğunu hatırlatan Celal Kocaman kendi beslediği Kuzey Kaliforniya solucanlarını Ekosol Worm adlı şirketin sahibi Burçin Karababa’dan aldığını belirtti. Şimdilik tek amacının ürettiği solucan gübresini bahçesinde bulunan sebze ve meyveler için kullanmak olduğunu aktaran Kocaman sözlerine şöyle devam etti; “Mutfaktaki atıkları kullandığımız için çevreci bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Solucan sayısını arttırmak için diğer hayvanlarda olduğu gibi özel bir uğraş da gerektirmiyor. Ortamı ve yemi gerektiği şekilde hazırlanırsa yani bakımı iyi yapılırsa solucanlar kendiliğinden sayılarını bir yılda 5 katı kadar arttırıyor. Hem evinizdeki çöpten kurtuluyorsunuz hem de doğal gübre elde etmiş oluyorsunuz. Keşke, Türkiye’de bu iş çok yaygın olsa da herkes tarımda kullanabilse. ‘Solucan ne ki gübresi olsun’ söylemiyle çok karşılaşıyoruz. Oysaki burada 10-20 solucandan bahsetmiyoruz. Binlerce hatta milyonlarca solucan söz konusu. Solucanlar bir günde kendi ağırlığı kadar yiyecek tüketiyor ve bunun büyük bir kısmını gübre olarak dışarı atıyor. Kuzey Kaliforniya solucanlarının tanesini 50 kuruşa alıyorum. Bunu ilk duyan ve faydalarından haberi olmayan insanlara açıkçası bu biraz komik geliyor. Solucanların yurt dışından getirilmesinin çok zor olduğunu duydum. Bu yüzden belediye veya devlet eliyle getirilip daha uygun fiyatlarla ilgilenen vatandaşlara verebilirse herkes evinin bir köşesinde solucan gübresi üretebilir. Avrupa’da bu durumun farklı örnekleri de söz konusu: Uğur böceği olarak bilinen böcekler, çiftçilere mevsim başlarında ücretsiz olarak veriliyor. Uğur böcekleri yaprak bitleriyle beslendiğinden yetiştirilen bitkiler için kimyasal bir ilaç kullanmak zorunda kalmıyorlar”.

Belediyelerin desteğini bekliyoruz

Beykoz Belediyesi’nin solucan gübresine dair herhangi bir çalışmasını duymadığını belirten Kocaman, Kartal Belediyesi’nin orada ikamet eden vatandaşlara ücretsiz olarak solucan dağıttığını bildiğini söyledi. İzmir Karabağlar Belediyesi’nin şehrin organik atıklarından kurtulmak için bir tesis kurmaya başladıklarını dair haberi aktaran Kocaman, bu tesis sayesinde hem faydalı gübre üretimi gerçekleşeceğini hem de kentteki organik atıklardan kurtulmuş olacaklarını söyledi. Bu uygulamayı birçok belediyenin yapması gerektiğini dile getiren Kocaman, beklentilerini de şöyle anlattı; “Bu yöntemin çok kişi tarafından öğrenilmesini istiyorum. Çünkü memleketimiz için de çiftçimiz için de faydalı olacak. Avrupa’da solucan kutuları üretiliyor ve insanlara bu kutular dağıtılıyor. Solucanların, evde beslenmesinin hiçbir sakıncası yok. Daha önce de dediğim gibi mikrop barındırmıyor, sinek üretmiyor ve rahatsız edici bir kokusu bulunmuyor. Herkesin mutfağında çöp kutusu var. Solucan kutularını da öyle düşünün. Atıklarınızı solucanlara besin olarak veriyorsunuz ve tamamen organik olan gübrenizi kendiniz üretebiliyorsunuz. Solucanlar ortalama 20-25 derece sıcaklığı seviyor. Kışın hava sıcaklıkları 5 dereceye kadar düştüğünde çalışma hızları iyice yavaşlıyor. Sıcaklık 5 derecen daha az ise donup ölme ihtimalleri yüksek oluyor. Bu yüzden solucanların bakımını, sıcaklığı kontrol edebileceğiniz mekanlarda yapmanız şart. Henüz 2 bin tane solucanım var yani başlangıç aşamasında sayılırım. Şimdilik sadece kendi bahçem için gübre üretmeye çalışıyorum. Ancak iyi bakıldığında yani sayıları arttığında kendi ihtiyacımın fazlasını eşe dosta veya ilgilenenlere vermeye başlayabilirim”.

Doğada müthiş bir dengenin olduğunu hatırlatan Kocaman bu dengeyi insanların bozduğunu da sözlerine ekledi.

Haberin Diğer Fotoğrafları
 
Anahtar Kelimeler:beykoz, solucan, gübresi, Jeofizik, Mühendis, CelalKocaman, Ekosol, Farm,
Kaynak / Editör:btr - Bilge Bülbül Okunma Sayısı: 5797

 
Yorumlar
*** Yorum Yaz

tahir talu()
celal bey tebrik ederim . hayatımızın devamı sağlıklı bir yaşam ve geleceğe dair umut için , güzel bir iş yapmışsınız devamını pes etmeden büyütmeni bekliyoruz.
Gönderilen Tarih - 07 Mart 2014 Cuma (11:27)  
rıfat ()
Ben çay üreticisi olarak denemek isterim
Gönderilen Tarih - 13 Ocak 2014 Pazartesi (23:44)  
YENAL KASIM()
Türkiye'de bu tarz çözüm üreten nadir insanlardan birisisiniz. İlk önce bunun için sizi tebrik ederim. Bu tarz araştırmaların sadece yazılarda kalmaması gerektiğini düşünenlerdenim.Bu tip Projelerin desteklenerek belediyelerin kronikleşmiş sorunu olan çöp problemine yönelik çevre dostu belediyecilik adı altında tüm Türkiye'de uygulana bilecek bir proje geliştirilebilir. Tübitak ve üniversitelerin ilgili bölümlerinde geliştirilerek belediyelere ve çevreye çok yararlı bir proje haline getirilebilir. Eline Fikrinize ve Sabrınıza sağlık Celal bey.
Gönderilen Tarih - 10 Ocak 2014 Cuma (17:55)  
Kadirsaglam()
Abi müthişsin öğreneceğimiz çok şey var senden ve yeni güzel haberlerini bekliyorum saygılar...
Gönderilen Tarih - 09 Ocak 2014 Perşembe (20:02)  
Berkant Altun()
Celal abi; çevreci ve güzel çalışmadan dolayı seni kutluyorum.
Gönderilen Tarih - 09 Ocak 2014 Perşembe (12:50)  
Ayhan Özkan BALCI()
Sevgili dostum Celal...Her zaman ilklerin adamı oldun...Bu alanda da yaptığın çalışmaları takdir ediyor gelecek nesillere katkı sağladığını düşünerek seninle gurur duyuyorum...Çalışmalarının ve başarılarının devamı dilerim...
Gönderilen Tarih - 09 Ocak 2014 Perşembe (12:11)  
YUSUF MERTTÜRK()
Amatör olarak seracılık yapan biri olarak insanları bilinçlendirmek adına yaptığınız açıklamalardan dolayı yüreğinize sağlık diyorum. Solucan gübresi üretimi konusunda da başarılı olacağınıza yürekten inanıyorum.
Gönderilen Tarih - 05 Ocak 2014 Pazar (00:18)  
Ferhat KARA()
Her türlü tarım ürünlerinin hormonlu hale geldiği, buna bağlı olarak sağlıksız beslenme ve hastalıkların çoğaldığı günümüzde bu tür çalışmalara ön ayak olan insanların devlet tarafından desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Sayın Celal beyinde böyle bir şeye ön ayak olduğu için kendisini yürekten kutluyorum.Umarım bu tür çalışmalar ülkemizde çoğalır.
Gönderilen Tarih - 05 Ocak 2014 Pazar (18:41)  
Ömer Türker()
Bu tür aktivitelerin desteklenmesi ve hatta ülke geneline yeter duruma gelmesi gerekir. Profesyonel manada bu işin yapılması ülke ekonomisine katkı bile sağlar. Sizi ve bu haberi yapanları tebrik ediyorum Celal Bey, emeğinize ve yüreğinize sağlık...
Gönderilen Tarih - 05 Ocak 2014 Pazar (16:30)  
suna şen ()
doğa da herşeyin ve herkesin bir görevi olduğunu birkez daha gördük. Yüreğine sağlık Celal Bey. Çok güzel olmuş.Yazılarınızın devamını bekliyoruz. :)
Gönderilen Tarih - 03 Ocak 2014 Cuma (23:44)  
recep()
tebrikler
Gönderilen Tarih - 30 Aralık 2013 Pazartesi (12:57)  
Bayram POLAT()
Sevgili Celal abicigim siz doğa dostu degerli abicigim tabiki bizim bilmemiz görmemiz önemli ancak sizi asıl devlet yetkililerin görmesi ve bu duruma katkı sunarak böyle bir projeye destek olmaları önemli tabi mevcut iktidar evdeki ayakabı kutularına önem veriyor keşke sizleri görseler dahada faydalı olur sevgili abicigim sizin bu başarınızı yürekten kutluyor saygılarımı sunuyorum. Bu tür haberi yapan ve emegi geçen basın mensuplarınada teşekkür ediyorum.
Gönderilen Tarih - 28 Aralık 2013 Cumartesi (15:08)  
cemal çınar()
doğanın doğallığını bozmadan yapılacak güzel işlerden bir tanesi , Celal bey'i tebrik ediyorum bu girişiminden ve hassasiyetinden ötürü. inşallah bu ve benzeri girişimler insanlarımıza güzel bir örnek olur.
Gönderilen Tarih - 25 Aralık 2013 Çarşamba (12:47)  

Diğer Yaşam Haberleri
Kavacık Pazarı'nı kapatıyorlar!
Beykoz Belediyesi'nde sular durulmuyor!
Beykoz Belediyesi’ndeki Mazot Yolsuzluğu TBMM Gündeminde

Beykoz Belediyesi’ndeki Mazot Yolsuzluğu TBMM Gündeminde
Beykoz Belediyesi'nde mazot skandalı!
Lastik Mafyası Beykoz’da iş başında
Ağaç ihmali Suzan Özpeynirci’yi de aramızdan aldı
Ağaç değil bürokrasi öldürdü
En Çok Okunanlar
En Çok Yorumlananlar
Diğer Başlıklar

Özkan Ayduğan İlçe Başkan Adaylığını açıkladı
Paralelci adayın Tanzanya görüntüleri
Hanefi Dilmaç ve paralel yapı
AKP Beykoz’da isyan başladı!
CHP Beykoz Olağanüstü kongreye gidiyor
AKP Beykoz’a paralel aday!
Beykoz AKP’deki Paralel Yapı deşifre oluyor!
Beykoz Belediyesi’nde kayıp 458 Bin TL!
Adem Sefer Milletvekili olma yolunda
Kavacık Pazarı'nı kapatıyorlar!
Yazarlar 
Röportajlar
Z Raporun'nda bu hafta – Mübarek Ramazan Ayı
Beykoz’un önemli gündem konularını masaya yatıran ikili Fırat Aydoğar ve Bilgehan Murat Miniç, bu hafta içerisinde bulunduğumuz M&...
»
»
»
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
1,42ms